Vajinal Genişlik Rahim Sarkması

Vajinal Genişlik Rahim Sarkması; Normal doğum sonrası veya ilerleyen yaşa bağlı olarak oluşur. Vajinal genişlik, akıntı, iliişkide bolluk hissi, orgazm olmada zorluk, ilişki sırasında vajen içine hava girmesine ve sesli olarak çıkmasına sebep olur Lazer tedavisi ile bu sorun ağrısız ve çabuk bir şekilde çözülebilir İleri düzeyde genişlik ve sarkmanın olduğu durumlarda ise cerrahi olarak tedavi gerekir.

Vajinal Genişlik Rahim Sarkması

Tekrarlayan Vajinit

Yılda 4 kereden fazla olan kasık ağrısı kaşıntı ve kokulu akıntının olduğu durumdur

Cinsel aktif kadınlarda daha sıktır

muayene sonrası uygun antibiyotik, vajinal fitil ve sonrasında da tekrarlamanın engellenmesi için flora düzenleyici tedavi yapılması ve koruyucu önlemlerin alınması ve eş tedavisi gereklidir.

Vajinismus

İlişkiye girememe, ilişki sırasında istemsiz kasılma durumudur.

Pek çok tedavi yöntemi olan bu hastalıkta psikoterapi ile beraber girişimsel yöntemlerin uygulanması, gevşeme ve kasmanın profesyonel kişi tarafından uygulamalı olarak öğretilmesi  önemlidir

Kişiye göre değişmekle beraber 3-5 seansta bu problem %100 e yakın oranda çözülmektedir.

Genital Estetik

Dış cinsel organlarda doğumsal olarak bulunan ya da sonradan oluşan bozukluklar genital estetik ile düzeltilebilir

Labium minus denilen iç dudakların çok uzun, büyük veya asimetrik olması, renk farklılıkları rahatsızlık nedenidir, basit güvenli cerrahi girişimle kolayca çözülebilir.

Over( yumurtalık )kisti

Yumurtalıklarda çok farklı kistler oluşabilir, çoğu kendiliğinden ya da ilaç tedavisi ile geçer, bunlara basit follikül kistleri diyebiliriz. Ultrasonda kolayca görülür.

Çikolata kistleri ise endometrioma olarak adlandırılan yumurtalık kistleridir, adet dönemlerinde ağrıya ve gebe kalamamaya sebep olabilir. Bu kistlerin uzman tarafından takip ve tedavisi gereklidir.

Myom

Rahim duvarındaki sert iyi huylu yuvarlak kitle ya da yumrulardır.

Ağrıya ve aşırı adet kanamasına sebep olabilir, ayrıca gebe kalma güçlüğü ve tekrarlayan düşük yapabilir.

İnfertilite(kısırlık)

12 ay boyunca olan düzenli ilişkiye rağmen Gebe kalamama durumudur, pek çok sebebi vardır, kadınlarda rahim, tüp ve yumurtalık ile ilgili sorunlar ,  erkeklerde de sperm sayısı ve kalitesi ile ilgili problemler nedeniyle oluşabilir.

Hiç bir sebep bulunamayan çiftler de vardır.

Tanı için öncelikle detaylı jinekolojik ve üroloji muayene sonrası, hormon testlerinin değerlendirilmesi daha sonra da gerekirse rahim ve tüpleri gösteren film ( rahim filmi, hsg) yapılmalıdır.

Tedavide duruma göre aşılama hatta tüp bebek gerekebilir.